داراب نامهٔ طرسوسی

کتاب داراب نامه طرسوسی داستان مفصلی است در سرگذشت داراب (دارا) ، پادشاه کیانی پسر بهمن (کی‌اردشیر)، و دختر او، همای چهر آزاد. این کتاب بزرگ را به سه قسمت اصلی می‌توان تقسیم کرد:

  1. داستان داراب،
  2. داستان اسکندر و فتح ایران، و
  3. داستان روشنک، دختر دارای دارایان و سرگذشت او با اسکندر.

داراب نامه طرسوسی، که تحریر اصلی آن از قرن ششم هجری است، از جمله متون بسیار ارزنده نثر فارسی و حاوی فواید لغوی فراوان است. اصل داستان ماخوذ و متفرع از روایات کهن دوره ساسانی است که دهان به دهان گشته و با دخول عناصری از دوره اسلامی به ابوطاهر طرسوسی رسیده است. این کتاب در دو مجلد به طبع رسیده است. داراب نامه طرسوسی غیر از داراب نامه‌ای است که پیش از این در دو جلد از بیغمی چاپ کرده‌ایم، چه از حیث موضوع داستان و چه از باب قهرمانان آن؛ حتی چنان که در مقدمه و تعلیقات داراب نامه بیغمی گفته و محققا اثبات شده است نام آن کتاب باید کارنامه فیروزشاه باشد.

۳۰بوک لینک معرفی ۳۰بوک * ویکی‌پدیا Goodreads

در صورت استفاده از لینک‌های مشخص شده با علامت ستاره (*) برای خرید اینترنتی کتاب «داراب نامهٔ طرسوسی اثر ابو طاهر محمد بن موسی طرسوسی، ذبیح الله صفا (مصحح)»؛ محسن درصدی پورسانت دریافت خواهد کرد بدون اینکه شما مبلغ اضافه‌ای بپردازید. قبل از خرید اینترنتی کتاب سری به کتاب‌خانه ویا کتاب‌فروشی‌های محلی بزنید.

بازگشت